VI Festiwal Kultury Tatarskiej – program

VI FESTIWAL KULTURY TATARSKIEJ

30 czerwca – 01 lipca 2018 r. (sobota – niedziela), godz. 12-18
w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej,
Wasilków, ul. Leśna 7 (mapa dojazdu poniżej).

Festiwal Kultury Tatarskiej jest organizowaną cyklicznie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej imprezą o charakterze festynu skierowaną do całych rodzin. Gromadzi licznie zarówno społeczność tatarską, dla której stanowi płaszczyznę do budowania więzi etnicznych oraz wszystkich zwiedzających Muzeum dając możliwość poznania kultury autochtonicznej grupy Tatarów polskich. Z uwagi na towarzyszące Festiwalowi zawody łucznictwa konnego oraz pokazy kawalerii przyciąga również miłośników koni oraz historii.

Tradycyjnie też festiwalowi towarzyszyć będą Zawody Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich. Niezwykle dynamiczna i widowiskowa dyscyplina sportowa, w której polscy łucznicy z Podlasia zaliczają się do światowej czołówki i zdobywają tytuły i złote medale na zawodach na całym świecie. W tym roku będzie to już VIII edycja tych najstarszych w Polsce i z najdłuższą tradycją zawodów łucznictwa konnego.

Festiwal to przede wszystkim promocja kultury Tatarów polskich oraz rozpowszechnienie bogactwa kulturowego Podlasia. Celem Festiwalu jest przybliżenie dziedzictwa kulturowego tej grupy etnicznej zamieszkującej od XVII w. obszar znajdujący się w obecnych granicach województwa podlaskiego. Festiwal to nieustanna zabawa, atrakcje o charakterze artystycznym i kulturalnym połączone z widowiskową rywalizacją sportową.

Wydarzenie to wyjątkowa okazja aby z bliska obejrzeć pokaz musztry konnej i kunszt wyszkolenia kawaleryjskiego zaprezentowany przez Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego – konny pododdział Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz przez Szwadronu Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich.

Na scenie festiwalu nie zabraknie oczywiście naszych stałych atrakcji. Zarówno w sobotę jak i niedzielę będziemy mieli okazję obejrzeć występy tatarskiego zespołu Buńczuk oraz czeczeńskiego zespołu Łowzar

Gościem specjalnym Festiwalu będzie Dżenneta Bogdanowidz z Tatarskiej Jurty w Kruszynianach, znanego w całej Polsce i nie tylko tatarskiego gospodarstwa leżącego w sercu Puszczy Knyszyńskiej. W charakterystyczny dla siebie sposób przeniesie nas w magiczny świat kuchni tatarskiej. Rodzinę Bogdanowiczów spotkała w tym roku ogromna tragedia, dlatego też podczas festiwalu będzie prowadzona zbiórka na rzecz odbudowy Tatarskiej Jurty.

Organizatorzy: Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej oraz AMM Archery.

Serdecznie zapraszamy!

logo01_kolor

PROGRAM

Sobota, 30 czerwca

12.00 Rozpoczęcie Festiwalu
12.15 Występy zespołów: Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny BUŃCZUK działający przy Fundacji Tatarskie Towarzystwo Kulturalne w Białymstoku oraz Zespół Taneczny ŁOWZAR pochodzący z Czeczenii
14.00 Pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego w wykonaniu Szwadronu Kawalerii im. 10. Pułku Ułanów Litewskich
14.00 Warsztaty kuchni krymsko-tatarskiej
15.00 Gość specjalny: Dżenneta Bogdanowicz z Tatarskiej Jurty w Kruszynianach z pokazem kuchni tatarskiej
16.00 Występy zespołów: Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny BUŃCZUK oraz Zespół Taneczny ŁOWZAR
16.00 Pokaz sokolnictwa – obok Sokolarni
17.00 Warsztaty tańca tatarskiego

Niedziela, 1 lipca

12.00 Występy zespołów: Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny BUŃCZUK działający przy Fundacji Tatarskie Towarzystwo Kulturalne w Białymstoku oraz Zespół Taneczny ŁOWZAR pochodzący z Czeczenii
13.30 Promocja książki Karoliny Radłowskiej „Tatarzy Polscy. Ciągłość i zmiana”
14.00 Pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego w wykonaniu Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego
14.00 Warsztaty kuchni krymsko-tatarskiej
15.00 Występy zespołów: Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny BUŃCZUK oraz Zespół Taneczny ŁOWZAR
16.00 Pokaz sokolnictwa – obok Sokolarni
16.30 Ogłoszenie wyników VIII Zawodów Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich – rozdanie medali i nagród
17.00 Warsztaty tańca tatarskiego

VIII Zawody Łucznictwa Konnego Tatarów Polskich
Sobota, 11.00 – 16.00 – Konkurencja Węgierska
Niedziela, 11.00 – 15.00 – Konkurencja Koreańska

oraz przez cały czas trwania festiwalu: warsztaty strzelania z łuku w stylu wschodnim, warsztaty i nauka posługiwania się szablą i rohatyną, stoisko z genealogią tatarską pt.: „Czy mam tatarskie korzenie?” – Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Kruszyniany, zbiórka i licytacja na rzecz odbudowy Tatarskiej Jurty w Kruszynianach, pokazy kaligrafii arabskiej, degustacja herbaty parzonej po marokańsku, zwiedzanie wnętrza jurty tatarskiej, stoiska z potrawami kuchni tatarskiej oraz kulinariami lokalnych producentów, kramy lokalnych twórców ludowych i wiele innych atrakcji.

DOJAZD

PLAKAT, PROGRAM i MAPA