„Tatarzy na Ziemiach Zachodnich i Północnych po 1945 roku” – zaproszenie do wkładu do II edycji wydawnicywa

Szanowni Państwo,

uprzejmie informuję, że Pan dr Piotr Krzyżanowski, Kierownik Pracowni Badań nad Mniejszościami Narodowymi i Etnicznymi w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim wraz z zespołem redakcyjnym planuje wydać II edycję książki pt. „Tatarzy na Ziemiach Zachodnich i Północnych po 1945 roku”.

Redaktorami naukowymi książki będą: prof. dr hab. Beata Orłowska, dr Aleksander Miśkiewicz, dr Piotr Krzyżanowski.

Pierwsza edycja tej książki spotkała się z tak ogromnym zainteresowaniem, że jej nakład rozszedł się błyskawicznie. Organizatorzy zdecydowali się powtórzyć edycję wzbogaconą o relacje i zdjęcia z Konferencji Naukowej w Gorzowie Wielkopolskim, która odbyła się 25 i 26 sierpnia 2023 roku.

Wraz z Organizatorami chcielibyśmy, aby II edycja była bogatsza o wspomnienia spisane przez samych Tatarów. Mogą to być osobiste, rodzinne wspomnienia lub historia pobytu na Ziemiach Zachodnich, od Gdańska poprzez Elbląg, Olsztyn, Szczecin, Gorzów, Wrocław, Trzciankę oraz inne miejscowości.

Gorąco zachęcam do podzielenia się swoimi wspomnieniami i zdjęciami z tego okresu oraz rozpowszechnienie tej informacji wśród członków rodziny i innych zainteresowanych osób. Mam nadzieję, że wspólnie stworzymy następną, niezwykle ciekawą Księgę Wspomnień.

Uprzejmie proszę w imieniu redaktorów tomu o przesłanie tekstów najpóźniej do końca kwietnia 2024 r. na jeden z poniższych maili:
krzyzanowskipiotr2@gmail.com, tel. 791 875 090
lub
adamowiczdj@gmail.com, tel. 793 454 558

Przekazywane materiały powinny być podpisane i opisane.

Wymogi tekstu cyfrowego:
Objętość tekstu (czcionka 12 Times New Roman, odstęp 1,5) powinna wynosić od 10 do 20 stron – może być też więcej.

Z uwagi na proces wydawniczy termin 30.04.2024 nie będzie mógł już być wydłużony.

Chcielibyśmy, aby książka ukazała się do końca 2024 roku i była gotowa na obchody 100-lecia zawiązania się w 1925 r. Związku Kulturalno-Oświatowego Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, którego bezpośrednim kontynuatorem działań jest nasze Stowarzyszenie: Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej.

Z poważaniem
Jan Adamowicz
Prezes RC ZTRP