18-19 października 2025 r. – Centralne obchody 100-lecia działań organizacji tatarskich w Polsce

W 2025 roku mija sto lat od powstania na terenie Rzeczypospolitej pierwszej organizacji skupiającej społeczność tatarskiej mniejszości etnicznej. W 1925 r. do życia został powołany Związek Kulturalno-Oświatowy Tatarów w Rzeczypospolitej Polskiej. Była to pierwsza świecka organizacja skupiająca polskich Tatarów i działająca na rzecz prowadząc działalność oświatową i wydawniczą.

W setną rocznicę tych wydarzeń Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej zaprasza na Centralne obchody 100-lecia działań organizacji tatarskich w Polsce, które odbędą się w dniach 18-19 października br. na Podlasiu.

W sobotę 18 października zapraszamy o godz. 11.00 na uroczystość, która odbędzie się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim przy ul. Mickiewicza 3 w Białymstoku. Podczas wydarzenia uhonorowani zostaną najbardziej aktywni i zasłużeni członkowie ZTRP. W programie również wystąpienia okolicznościowe przybliżające historię mniejszości tatarskiej w Polsce oraz występ Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego Buńczuk. Wstęp wolny.

W niedzielę 19 października odbędzie się wyjazd autokarem do Bohonik i Kruszynian, gdzie na miejscowych mizarach i w meczetach złożymy hołdy pamięci wybitnym osobom oraz działaczom tatarskim oraz przypomnimy ich dokonania. Liczba miejsc ograniczona.

Centralne obchody 100-lecia działań organizacji tatarskich w Polsce odbędą się pod honorowym patronatem Wojewody Podlaskiego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego.

Wydarzenie zrealizowano dzięki dotacji udzielonej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.