Tatarskie Święto Wiosny – Navruz 2024

Związek Tatarów RP Oddział Bohoniki oraz Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki zapraszają na Tatarskie Święto Wiosny „Navruz”.

Impreza odbędzie się na świeżym powietrzu w Bohonikach, w sobotę 11 maja, w godzinach 12:00-18:00 na dziedzińcu przez Zajazdem u Mahmeda. Wstęp oczywiście wolny.

Navruz w dosłownym tłumaczeniu oznacza Nowy Dzień. Tradycja tego święta sięga czasów zoroastryzmu sprzed 3 tysięcy lat i ma wymiar symboliczny. Rezolucja ONZ głosi, iż Navruz to „afirmacja życia w harmonii z naturą, świadomość nierozerwalnego związku między konstruktywną pracą i naturalnym cyklem odnowy, a także troskliwego i pełnego szacunku do naturalnych źródeł życia”.

Świętowanie rozpoczniemy azanem, czyli modlitwą w meczecie. Na bogaty program imprezy składać się  będą zarówno prezentacje artystyczne, atrakcje dla dzieci i warsztaty dla dorosłych.

Swoją obecnością, jak co roku zaszczyci nas AMM Archery. W ich programie będzie mogli podziwiać w strojach historycznych czworo mistrzów łucznictwa konnego, zwiedzić jurtę tatarską z wyposażeniem historycznym, wziąć udział w nauce strzelania z łuku, aby potem zmierzyć się w turnieju strzeleckim (przewidziane nagrody). Natomiast najmłodsi będą mogli zaprzyjaźnić się i przejechać na kucyku (gratis).

Będziecie mogli wziąć udział w, aż 5 różnych warsztatach – w tym po raz pierwszy w warsztatach wypieku toruńskiego piernika. Piernikarze Wędrownego Warsztatu Piernikarskiego w strojach sprzed 600 lat wprowadzą Was w tajniki swego zawodu. Nieoceniona Agnieszka Prymaka przeprowadzi warsztaty ziołowe „Dzikie jedzenie jako żywność funkcjonalna”. Z kolei Ula Asanowicz, nieodmiennie dobry duch Navruzu, pomoże skomponować i upleść wianki  z różnorodnych, żywych kwiatów. Dwie zdolne kobiety – Maria i Elżbieta Radeckie – poprowadzą warsztaty z kuchni tatarskiej, a potem będą jurorkami w konkursie kulinarnym, w którym z pewnością weźmiecie udział (gwarantowane nagrody). Elwira Miśkiewicz – mistrzyni rękodzieła – zaprasza na przygodę z makramą – wyplataniem dekoracji wiązanej.

Na scenie będziecie mogli oglądać prezentacje artystyczne w wykonaniu rodzimych i zagranicznych zespołów: Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego „Buńczuk”, zespołu tatarskiego z Litwy „Efsane” oraz Tatarskiego Zespołu Dziecięco-Młodzieżowego „Buńczuk”. Po raz pierwszy dołączy do nas zespół, aż z Krakowa – Tureckie Klimaty. Muzyczną gwiazdą dnia będzie występ Karoliny Cichy – kompozytorki, wokalistki i multuinstrumentalistki.

Jak co roku animatorka Elżbieta Rapiej  wiosennie będzie pląsała z dziećmi, pomaluje twarze i poczęstuje watą cukrową.

Z niespodzianką przyjedzie do nas Ambasada Azerbejdżanu

Wolontariusze zapraszają na inscenizację tatarskich świąt. Na degustację będą czekały tradycyjne tatarskie dania i napoje.

Nie zabraknie oczywiście stoisk służb mundurowych, którym ślicznie dziękujemy. Zaprezentują się Komenda Powiatowa Policji, Straż Graniczna, Nadleśnictwo.

Wydarzenie w całości zostało dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – pięknie dziękujemy.

Za cegiełki organizacyjne dziękujemy współorganizatorom: Gminie Sokółka, Zajazdowi u Mahmeda i Sokólskiemu Ośrodkowi Kultury.

Ukłony ślemy patronom medialnym: sokolka tv, isokolka oraz sokolka news.

ZAPRASZAMY SERDECZNIE!

CZEKAMY NA WAS!