Obchody święta Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku i ustalała ustrój Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Mimo krótkiego okresu obowiązywania uważana jest za jeden z najważniejszych aktów prawnych w dziejach Polski. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą. W okresie zaborów pamięć o niej była kultywowana jako symbol dążenia do niepodległości. Rocznica jej uchwalenia do dziś jest jednym z najważniejszych świąt państwowych.

W Warszawie prezydent z okazji święta wręczył odznaczenia 24 osobom zasłużonym dla państwa i społeczeństwa. Bronisław Komorowski podczas przemówienia mówił, że Konstytucja 3 Maja była próbą przełamania słabości ówczesnej Rzeczpospolitej i jej uzależnienia do Rosji. Dodał, że powinniśmy być wdzięczni twórcom pierwszej polskiej ustawy zasadniczej. Przypomniał, że ponad 200 lat temu rosyjska interwencja, wspierana przez polskich zdrajców z Targowicy, udaremniła wcielenie w życie ustawy zasadniczej.Komorowski zaznaczył, że została ona na lata przestrogą i wskazówką, iż do utrzymania wolności konieczny jest rozwój i modernizacja.
Wcześniej w Archikatedrze świętego Jana odprawiono mszę świętą w intencji Ojczyzny. Kardynał Kazimierz Nycz mówił w homilii, że Polakom potrzeba narodowej jedności.

W Białymstoku nie zabrakło tatarskiego buńczuka dumnie prezentowanego przez 10 Pułk Ułanów Litewskich z Białegostoku.