Pieśni z krymu

SZKOŁA GŁÓWNA GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO W WARSZAWIE WYDZIAŁ NAUK SPOŁECZNYCH KATEDRA EDUKACJI I KULTURY

uprzejmie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu

BLISCY ZNANI I… NIE ZNANI

pod tytułem

PIEŚNI Z KRYMU
którego gościem będzie

Urjane Kenżikajewa
piosenkarka Prowadzenie: Tadeusz Smolicki

W programie:

  • Wprowadzenie – Halina Szahidewicz
  • Krym obszar wiecznej tęsknoty – Teresa Zaniewska
  • Adam Mickiewicz, Sonety Krymskie – czyta Tadeusz Smolicki
  • Koncert Urjane Kenżikajewej
  • Biesiada Przyjaciół

Spotkanie odbędzie się 17 czerwca 2014 roku (wtorek) o godzinie 17:00 w bud. nr 8, sala 1 1 2 Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie ul. Nowoursynowska 166

Urjane Kenżikajewa

Tatarska piosenkarka z Krymu. Zasłużona artystka Autono­micznej Republiki Krymu i Ukrainy. Ukończyła Konser­watorium w Taszkiencie w kla­sie fortepianu. Obecnie wykła­da muzykę na Uniwersytecie w Symferopolu, stolicy Krymu. Jest autorką tekstów, kompozy- torką i wykonawczynią pieśni w języku tatarskim, rosyjskim, ukraińskim, francuskim i polskim. Nagrała kilka płyt i dała wiele koncertów w kraju i za granicą. Sama sobie akompaniuje na fortepianie.

Laureatka 1 nagrody i nagrody specjalnej na Mię­dzynarodowym Festiwalu Piosenki Francuskiej Grand Prix Edith Piaf w Krakowie w 2012 roku, za pio­senkę „Mój Kraków”, którą specjalnie napisała i skomponowała na krakowski Festiwal.

W repertuarze ma narodowe pieśni krymsko- tatarskie, pieśni o tragicznym losie Tatarów krym­skich podczas deportacji oraz piosenki opisujące piękno jej rodzinnej ziemi – Krymu. Znaczną część re­pertuaru wypełniają piosenki o miłości, które sama napisała i skomponowała. Wszystkie te utwory oraz historię przyjaźni Polaków i Tatarów krymskich możemy usłyszeć na koncertach „Pieśni z Krymu” i „Między Paryżem a Krymem”, które były wielo­krotnie wykonywane przez artystkę w Polsce.

Nazywana jest głosem duszy krymsko-tatarskiego narodu oraz tatarską Edith Piaf, ponieważ śpiewa piosenki z repertuaru francuskiej gwiazdy.