Wystawa poświęconą kulturze i piśmiennictwu Tatarów dawnej Rzeczypospolitej w Pałacu Wilanowskim w Warszawie

Od 19 września 2023 r. w Pałacu Wilanowskim w Warszawie będzie można obejrzeć wystawę czasową poświęconą kulturze i piśmiennictwu Tatarów dawnej Rzeczypospolitej.

Wystawa „Oto Światłość Wielka i Klucz Rajski. Hymny z tatarskich zaścianków króla Sobieskiego” to pierwsza tego rodzaju prezentacja muzealna poświęcona niezwykłemu zjawisku kulturowemu dawnego piśmiennictwa Tatarów polsko-litewskich, jego związkom historyczną kulturą turkijską i miejscem w kulturze dawnej Rzeczypospolitej. Wśród eksponatów będzie można zobaczyć unikalne dawne księgi Tatarów z Wileńszczyzny, Podlasia, Nowogródczyzny, a to dzięki współpracy z Litewskim Muzeum Narodowym w Wilnie, które udostępniło cenne zabytki tego piśmiennictwa.

Tatarzy zachowywali swoją odrębność kulturową, a przy tym poszukiwali tego, co łączyło ich wyznanie z religią chrześcijańskich sąsiadów. W muzułmańskich księgach Tatarów z Wileńszczyzny, Podlasia, Nowogródczyzny obok średniowiecznych hymnów z Azji i arabskich wersetów z Koranu znajdujemy fragmenty Pisma Świętego, protestanckich polemik z czasów renesansu i średniowiecznych pieśni z katolickich kancjonałów. Zachwyt budzi też niezwykła forma tych ksiąg, zabytków przenoszących nas w świat dawnej wielokulturowej Rzeczypospolitej.

Termin: od 19 września do 16 grudnia 2023 r.
Miejsce: Pałac Wilanowski, Sala Uczt
Wstęp: w cenie biletu do pałacu

Wystawa towarzyszy 17. Międzynarodowemu Kongresowi Sztuki Tureckiej (ICTA), który odbywa się w Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Kongres współorganizuje Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Uniwersytet Warszawski.

Więcej informacji o Kongresie i wystawie na stronie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.


Jednocześnie, w ramach 27. edycji Festiwalu Nauki w Warszawie, 24 września 2023 r. w Pałacu Wilanowskim odbędą się dwa wykłady poświęcone wystawie.

Informacja o wykładach na stronie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Hymny z tatarskich zaścianków króla Sobieskiego

Kuratorska prezentacja wystawy w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie wprowadzająca w zaginiony świat Tatarów dawnej Rzeczypospolitej ukryty w arabskich księgach pisanych pod oszmiańską lipą.

Termin: Niedziela, 24 września 2023 r., godz. 11.00

Więcej informacji o wykładzie na stronie 27. Festiwalu Nauki w Warszawie.

Orientalna Sarmacja: O wschodnim stylu dawnej Rzeczypospolitej

Wydarzenie poświęcone będzie obecności sztuki muzułmańskiego Wschodu w kulturze staropolskiej. Opowieść wzbogacą eksponaty we wnętrzach Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Termin: Niedziela, 24 września, godz. 12.30

Więcej informacji o wykładzie na stronie 27. Festiwalu Nauki w Warszawie.

fot. Muhir z XIX w. z meczetu w Bohonikach, ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku